Hozzávalók
12 darab nagy fánkhoz:
500 g liszt (én 350 g búzalisztet és 150 g teljeskiőrlésű búzalisztet használtam)
csipet só
egy nagyobb csipet kurkuma (a tészta szép sárga színe miatt)
1 csomag szárított élesztő
40 g cukor (én 20 g barna nádcukrot és 20 g kókuszvirágcukrot kevertem bele)
100 g olvasztott/puha margarin
300 ml langyos rizstej (egyéb növényi tej)
1 tk vanília kivonat
cukorbundához: pár ek barna nádcukor és fahéj
almás töltelékhez: (kb. 5 fánkhoz)
4-5 alma
2 tk fahéj
fél citrom leve
1/2 tk vanília kivonat
165 ml konzerves kókusztej vagy 1,5 dl növényi tej
1 ek tápióka keményítő
cukor, ha nem elég édes az alma
Elkészítés:
A fánktésztához a száraz hozzávalókat összekevertem, majd a nedves hozzávalókat belegyúrtam. A puha ragacsos tésztát 7-10 percig dagasztottam, ekkor jobban összeáll a tészta, kevésbé lesz ragacsos. Fontos, hogyha ragacsosnak is érezzük, nem kell plusz lisztet hozzáadni, nem akarunk egy kemény lisztes tésztát kapni.
A dagasztótálban a tésztagombóc tetejét megszórtam egy kevés liszttel, majd egy tiszta konyharuhával letakartam és melegebb helyen 50 percig kelni hagytam.
(ha töltött fánkokat is készítesz, elkészítheted a tölteléket, amíg kel a tészta - a töltelék elkészítését lejjebb találod)
Miután megkelt a tészta, egy lisztezett felületre borítottam, a tetejét is beliszteztem és egy nyújtófával (vagy az ujjainkkal akár) elegyengettem 1-2 ujjnyi vastagságra. Egy fánk szaggatóval vagy egy szélesebb szájú pohárral (én az utóbbival készítettem ezeket a nagyobb fánkokat) kiszaggattam a fánkokat, a maradék tésztát is összegyúrtam és újból kiszaggattam, amíg nem fogy el a tészta. (A lyukas fánkokhoz használhatunk egy kicsi poharat is vagy egy alufólia stb. tekercsének a szélét a lyukak készítéséhez)
Ezután a kiszaggatott fánkokat újból megkelesztettem, letakarva a konyharuhával 30 percig.
Bő olajat felhevítünk, én a legkisebb és a közepes láng között állítottam be nagyjából a hőfokot, de egy próbasütéssel próbáld ki mindenképp, jó-e az olaj forrósága.
A fánkokat a kelesztés utáni felső részüket alulra téve helyeztem bele az olajba, majd lefedtem egy fedővel és 2-3 perc sütés után levettem a fedőt és megfordítottam a másik oldalára és fedő nélkül sütöttem azt szintén 2-3 percig (de amíg aranybarna nem lesz, azonban kevesebb sütési idővel nem sül át a tészta, hosszabb ideig sütve pedig nagyon felszívja az olajat, ezért érdemes megtalálni a megfelelő hőfokot)
Ha megsültek a fánkok, papírtörlőre vagy konyharuhára tegyük át, hogy felszívja róluk a felesleges olajat, majd még melegen fahéjas cukorba forgattam. És egymás mellé helyeztem őket egy tálcán.
Almatöltelék elkészítése:
Az almákat felkockáztam és egy serpenyőben a citromlével, fahéjjal és vanília kivonattal puhára sütöttem az almákat. Ezután hozzáadtam a folyadékot (konzerves kókusztej vagy növényi tej) csomómentesen elkevertem a keményítővel, és az almákhoz kevertem. Az összekeverés után már le is kapcsoltam alatta a tűzhelyet és félretettem kihűlni.
A fánkok belsejét egy fakanál végével üregesre vájtam, majd egy kisebb kanál segítségével (de egy habzsákkal még könnyebb) beletöltöttem az almás tölteléket a fánkokba.
Hozzászólások